Genel Bilgiler - Neden Mezar Modellerimizde Granit Malzeme Tercih Ediyoruz?

Neden Mezar Modellerimizde Granit Malzeme Tercih Ediyoruz?

Sevdiklerinizin anısını yaşatacağınız mezar taşları için dayanıklı ve güzel görünümlü kalın granit mezar modellerini yıllardır birçok mezarlığına inşa ettik. Diğer mezar modellerine göre birçok avantajı olan granit malzemeyi biraz daha yakından tanımanızı ve eski çağlardan beri önemli anıt mezarlarda ve birçok anıtsal yapıda kullanılmış olan granit malzemeyi neden mezar yapımında öncelikli olarak tercih ettiğimizi bilin istedik.

Granit, çıplak gözle görülebilir büyüklükte granüllere sahip olan volkanik bir taştır. Yer altında magmanın yavaşça soğuyup kristalleşmesiyle ortaya çıkar. Lavlardan farklı olarak bu volkanik kayaç asla yüzeye çıkmaz, yer kabuğunun altında sıkışık vaziyettedir. 20 ton kadar ağırlığa ulaşan devasa bloklar halinde bulunur ve taş ocaklarında kalın levhalar halinde kesilir. Buradan nihai ürünü ortaya çıkaracak imalathanelere gönderilir.

 

Çoğunlukla kuartz ve feldispattan oluşan mineral bileşenleri ona iri benekler halinde gri, pembe, kırmızı ve beyaz renklerini verir. Yeryüzünde çokça bulunduğu ve günlük hayatta sıkça karşımıza çıktığı için en çok bilinen volkanik taşlardan biridir. Bunun yanında dayanıklı ve göze hitap eden dokusuyla da yaygın olarak tercih sebebi olmaktadır. Mutfak tezgahından zemin döşemesine, merdiven basamaklarından kaldırım taşlarına ve mezar taşlarına kadar pek çok farklı kullanım alanı vardır. Özellikle şehirde yaşıyorsanız, tüm etrafınız granitle çevrili dememiz abartı olmayacaktır.

 

Granit olası hasarlara karşı mermere kıyasla çok daha dirençli ve serttir. Bu dayanıklılığından dolayı binyıllardır anıt mezarlarda kullanılmak üzere mimarlar ve mühendisler tarafından özellikle tercih edilegelmiştir. Isı, yağmur gibi dış etkilere karşı oldukça sağlamdır. Geçirgenliğe sahip olmadığından rengini, dokusunu ve cilasını çok uzun bir zaman dilimi için saklayacaktır.

 


Granit taşlarının yaşlanmayan ömrü iyi bilinen bir gerçektir. Aşınma ve çizilmeye karşı dayanıklıdır ve normal şartlar altında çatlamaz. Bu doğal taşın derinliği ve karakteri herhangi bir insan yapımı yüzeyden kıyas kabul etmeyecek şekilde üstündür. Bunun yanı sıra, granit madencileri ve imalatçıları yeni teknolojilerle granit maliyetini son yıllarda oldukça düşürmüştür. Böylece doğallığı, dayanıklılığı ve şıklığının yanında fiyatları da son derece uygun hale gelmiştir. Tüm bu özellikleri onu, mezar yapımında kesinlikle en iyi seçenek olarak karşımıza çıkarır. Sevdiklerinizin anısını övgüyle yaşatmak için mükemmel bir tercihtir.

 1124 kez okundu

Image

Mezar Yapımı Mermer Granit Mezar

Elif mermer  her türlü mezar işi yapılır.Mermer mezar , granit mezar , yerinde döküm mozaik mezar,Aile Kabristanlığı , Aile duvarı yapımı , Bütçeye uygun hazır mez..
Devamı

Image

Mezar Bakım ve Onarım

ESKİMİŞ RENGİ SOLMUŞ  KENARI KÖŞESİ KIRILMIŞ MEZAR ÇEŞME DUVAR VB İŞLER İÇİN İRTİBATA GEÇİNİZ DETAYLI BİLGİ İÇİN ARAYIP SORABİLİRSİNİZ İLETİŞİM: 0536 841 1605 ..
Devamı

Image

Neden Mezar Modellerimizde Granit Malzeme Tercih Ediyoruz?

Sevdiklerinizin anısını yaşatacağınız mezar taşları için dayanıklı ve güzel görünümlü kalın granit mezar modellerini yıllardır birçok mezarlığına inşa ettik...
Devamı

Image

Mezar Taşı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mezar taşı yaptırmaya karar verdiğiniz, nasıl bir şekilde hangi malzemeyi kullanarak yaptıracağınızı ve mezarın bulunduğu yere uygun ölçülerde aynı zamanda belirlediğiniz büt&cce..
Devamı

Image

KABİR ZİYARETLERİ İLE İLGİLİ HADİSLER

Kabir ziyareti, İslâmî edep esaslarına riâyetle icrâ edildiğinde pek çok hayra vesîledir. Zira ölümü tefekkür neticesinde nefislerin ihtir&ac..
Devamı

Image

Kabir ziyaretinde okunacak duâlar

Sünnete uygun ziyâret yapmak için abdest alınır. İki rekât namaz kılıp, sevabı meyyitin ruhuna gönderilir. Kabristana gelince, yer müsait ise, kıbleyi arkada bırakıp,..
Devamı

Image

Kabir ziyaretinin faydaları nelerdir? Ölüler kabrine gelenleri görür mü?

Kabir Ziyaretinin Faydaları  a) İnsana ölümü ve ahireti hatırlatır ve ahireti için ibret almayı sağlar (Müslim, Cenâiz, 108; Tirmizî, Cenâi..
Devamı

Image

Kabir ziyareti nasıl olur

Sual: Kabir ziyareti nasıl olur, kadın da ziyaret edebilir mi?CEVAPÖlümü hatırlamak, ölüden ibret almak ve ahireti düşünmek için kabir ziyaret etmek s&uu..
Devamı

Toplam Kayıt: 8 [8 - 1] arası   
Sayfa: 1